اگر یک جستجوی سریع در اخبار گوگل برای “نقش زنان در تکنولوژی” انجام بدهید متوجه جای خالی زنان در صنعت ( یا حداقل نتایج آلبوم وایت تاونWhite Town) خواهید شد . سال گذشته ان وای تیNYT و دابلیو اس جیWSJ مقالاتی مرتبط بااین موضوع ارائه دادند–که طی چند هفته از هم آنها را منتشر کردند – عنوان مقاله دابلیو اس جیبود :“Addressing the Lack of Women Leading Tech Start-Ups” و  مقدمه NYT piece چنین بود: باعث تاسف است : زنان در کجای تکنولوژی قرار دارند؟

در ابتدای ویکی پدیا هم برای زنان در علم کامپیوتر“Women in Computing” تمرکز بیشتر بر روی کمبود فعالیت زنان در زمینه های مربوط به تکنولوژی است ، روزگار مدرن امروز جنسیت گرایی در صنعت را رد می کند و بخش هایی همچون “جذب زنان به علوم کامپیوتر ” و “نظریه جنسیت و زنان در کامپیوتر”را دربر دارد . (نکته جالب اینست که : هیچ مطلبی در مورد ” مردان در علوم کامپیوتر ” وجود ندارد ).

 

خیلی به ندرت داستان هایی درمورد زنان و تکنولوژی نوشته می شود که مضمون آن فاصله جنسیتی زیاد زن و مرد در این زمینه نباشد . زنان کجا هستند ؟ خوب ، ما برای همین در اینجا هستیم – چیزی که ما اخیرا در روز ولنتاین با مطلبی در مورد انیاک بدان پرداختیم .  پس به افتخار ماه تاریخ زنان و روز آدا لاولیس ( ۲۴ مارس) و همه زنان بزرگ تاریخ تکنولوژی ، ما تصمیم گرفتیم با برشمردن ۱۵ نفر از مهمترین زنان تاریخ تکنولوژی از انها تجلیلی به عمل بیاوریم .

۱۵- بانوان انیاک

 بانوان انیاک

 

بانوان انیاک شاملخانمها : کی مک نالتی ، مرلین وسکوف ، فرن بیلاس ، راث لیچرمن ، ادل گلداشتاین و ( بتی اشنایدر) بودند . این خانمها اولین کاربران کامپیوتر انیاک در دانشگاه مهندسی مور اسکول پنسیلوانیا بودند .

عنوان کاری آنها محاسبه گر(“computor) بود و آنها مسئول انجام محاسبات مربوط به جدول مسیر شلیک ها و بمباران و مسئول تعیین توالی درست مراحل اجرای محاسبات برای هر مسئله و تنظیم انیاک بر اساس آنها بودند . ( این بدین معنا بود که آنها برای انجام این عمل می بایستی با ۳۰۰۰ عدد سوییچ و ۸۰ تن سخت افزار برای برنامه دهی به انیاک دست و پنجه نرم میکردند ) . نیاز به انجام محاسبات سریع تر منجر به پیشرفت انیاک شد، که درنهایت نتیجه آن کنار رفتن این محاسبه گرهای ساخته شده از گوشت و خون بود .

ادل گلداشتاین و بتی جنینگز برنامه نویسی برنامه های ذخیره شدهانیاک را به ثمر رساندند ، گلداشتاین همچنین مسئول نگارش راهنمای پایه ای و فنی انیاک بود . با همکاری آنها ، ما به اولین اپلیکیشن نرم افزار و اولین کلاسهای برنامه نویسی دست پیدا کرده ایم . بانوان انیاک درWITI Hall of Fameسال ۱۹۹۷ حضور داشتند  .

۱۴- جین ای سامت

 

جین ای سامت

جین ای سامت

 

زن دیگری که اغلب(و به اشتباه) از او بعنوان اولین زن دریافت کننده مدرک پی اچ دی (۱۹۶۸ استانفورد) در علوم کامپیتر یاد می شود ، خانم سامت است . او همچنین موفق به اخذ مدرک کارشناسی ریاضیات از کالج مونت هولیوک (۱۹۴۸) و مدرک کارشناسی ارشد ریاضیات از دانشگاه اربانا-چمپین ایلینویز (۱۹۴۹) شد . زمانی که سامت مسئول گسترش اولین زبان کامپیوتر در آی بی ام IBMبود ،با جدیت دانش ریاضیات خود را بکار بست. سامت فورماکFORMAC را برنامه نویسی کرد که به اولین زبان کامپیوتر همه گیر که از محاسبات نمادین (Symbolic Manipulation)فرمولهای ریاضی استفاده می کرد تبدیل شد . سامت ۲۷ سال در آی بی ام کار کرد و عضو کمیته فرعی ای که COBOL را ساخت بود . او همچنین در سال های ۱۹۷۴-۱۹۷۶ رییس ای سی ام ACM بود . او همچنین در سال ۱۹۹۴ عضو ای سی ام بود و او یکی از دیگر بانوانی است که در لیست ما جایزه لاولیس را از آن خود کرده است (۱۹۸۹) .

۱۳-  فرانسیس الن

 

فرانسیس الن

فرانسیس الن

 

آلن ، مدرک کارشناسی ریاضیات B.Scخود را  در سال ۱۹۵۴ در( کالج ایالتی معلمین نیویورک ) و مدرک کارشناسی ارشدM.Sc خود  را در سال ۱۹۵۷ ( دانشگاه میشیگان) کسب کرد ،او در زمینه کامپایلر ها ، بهینه سازی کدها و  parallelizationپیشرفت زیادی کسب کرد . با حضور در IEEE و ACM و موزه تاریخ کامپیوتر ، آلن فعالیت اولیه خود را در آی بی ام انجام شروع کرد – جاییکه درآن آلن اولین عضو آی بی ام در سال ۱۹۸۹ شد . اگرچه او ۴۵ سال در آی بی ام کار کرد ،اما از طریق  زبان های برنامه نویسی و کدهای امنیتی ، دستی هم در امور خبرگزاری ان اس ای NSAداشت .  شامل WITI Hall of Fame در سال ۱۹۹۷ و برنده جایزه آگوستا آدا لاولیس در ۲۰۰۲ ، آلن اولین زنی بود که در سال ۲۰۰۶ جایزه با ارزشTuring Award را از آن خود کرد ( آکا ” جایزه نوبل رشته کامپیوتر ) .

۱۲- بتی هالبرتون

 

بتی هالبرتون

 

فرانسیس الیزابت اشنایدر : بتی هالبرتون در دانشگاه پنسیلوانیا مشغول تحصیل شد ، جایی که در اولین روزهای کلاسش ، استاد ریاضی اش به او گفت وقتش را در راه رسیدن به مدرک ریاضی هدر ندهد و در خانه بماند و بچه بزرگ کند. اما هالبرتون به جای آن روزنامه نگاری را ادامه داد و سپس برای تحصیل به دانشگاه مهندسی مور رفت تا در نهایت بعنوان یکی از محاسبه گر های انیاک استخدام شد . ظاهرا استاد او اشتباه کرده بود ، چرا که او مدیر بخش تحقیقات برنامه نویسی، لابراتوار ریاضیات کاربردی در دیوید تیلور مدل باسین  در سال ۱۹۵۹  شد .اوبه پیشرفت یونیواک کمک کرد ، اولین سیستم برنامه نویسی نسلیgenerative programming system(SORT/MERGE)و در سال ۱۹۵۰ اولین پکیج آنالیز آماری را برای سرشماری در امریکا نوشت .

 

هالبرتون بهمراه جان ماچلی دستورالعمل های C-10  را برای بیناک   BINAC( که اساسا بعنوان ریشه زبان برنامه نوبسی مدرن  شناخته میشود)  گسترش دادند . و بهمراه گریس هاپر بر روی استانداردهای اولیه  COBOL و FORTRAN  کار کردند . هالبرتون نه تنها فرمانها را خلق کرد بلکه او مسئول ساخت صفحه کلید عددی  و رنگ زشت بژ کامپیوتر ها بود . هالبرتون تنها زن از میان ۶ برنامه نویس اصلی انیاک  بود که جایزه آگوستا آدا لاولیس را در سال ۱۹۹۷ دریافت کرد .

۱۱- خواهر مری کنت کلر

 

خواهر مری کنت کلر

 

اگرچه اغلب باربارا لیسکوف به عنوان اولین زنی که  مدرک پی اچ دی علوم ریاضیات  را از آن خود کرده شناخته می شود ، اما در واقع این افتخار متعلق به خواهر کلر است که سه سال قبل از او به آن نایل شد . او پس از کسب مدرک پی اچ دی از دانشگاه ویسکانسین در سال ۱۹۶۵ ، به عنوان دستیار پیشرفت زبان برنامه نویسی بیسیک BASIC در دارموث که قبلا فقط مختص مردان بود شروع به فعالیت کرد .  خواهر کلر مدرک کارشناسیو کارشناسی ارشد ریاضیات و فیزیک از دانشگاه دپال داشت ، احساس می کرد که خانمها باید در علوم کامپیوتر ( خصوصا متخصص اطلاعات ) مشغول باشند ،  او گفته است : “ما یک انفجار اطلاعاتی پیش رو خواهیم داشت …و واضح است که اطلاعاتی که دردسترس همه قرار نگیرد ارزشی ندارد “. او همچنین با علاقه به پیشرفت در ای ال AI، بخش علوم کامپیوتر کالج کلارک را پی ریزی و به مدت ۲۰ سال رهبری کرد .

 

10- اما اشنایدر هوور

 

اما اشنایدر هوور

اما اشنایدر هوور

 

هوور ، که دارای مدرک پی اچ دی فلسفه و ریاضیات محضاز دانشگاه یل بود ، در سال ۱۹۵۴ کار خود را بعنوان محقق در لابراتوار بل در نیوجرسی شروع کرد . طی مدت فعالیت او در لابراتوار بل ، هوور موفقبه اختراع یک سیستم سوئیچینگ تلفنی کامپیوتری شد که در آن از یک کامپیوتر جهت نمایش و کنترل تماس های ورودی استفاده می شد . کامپیوتر می بایست بصورت خودکار نرخ پذیرش تماس های ورودی را تنظیم و تطبیق می کرد تا مشکل حجم اضافی آنها برطرف شود . اصول این سیستم هوور همچنان در سیستم های امروزی استفاده می شود . بخاطر این موفقیت یکی از اولین امتیاز های  نرم افزاری که تا به آن روز ممکن بود به او داده شد و او بعنوان سرپرست بخش بانوان بخش فنی لابراتوار بل برگزیده شد .

 

9- کارن اسپارک جونز

 

کارن اسپارک جونز

کارن اسپارک جونز

 

یک بریت دیگر در لیست ما ، کارن اسپارک جونز است که اغلب به بنیان گذار بازیابی اطلاعات شناخته می شود ، او سال های  ۱۹۷۴-۲۰۰۲ در لابراتوار کامپیوتر کمبریج مشغول به کار بود و کارش را بر روی پردازش زبان طبیعی و بازیافت اطلاعات معطوف کرد . برجسته ترین کار او مفاهیم فرکانس معکوس سند (IDF) در اندازه گیری بازیافت اطلاعات بود – که هنوز هم  در اغلب موتورهای جستجو استفاده می شود.  اسپارک جونز در سال ۲۰۰۲ بازنشست شد و سمت استاد کامپیوتر و اطلاعات را بدست آورد . او اولین زنی بود که مدال لاولیس را از انجمن کامپیوتر بریتانیا دریافت کرد .

۸- سوفی ویلسون

 

سوفی ویلسون

سوفی ویلسون

 

ویلسون یک دانشمند کامپیوتر بریتانیایی است که بیشتر بخاطر طراحی Acorn Microcomputer در دهه ۷۰ معروف است  که بعدها سیستم اکورن ۱ نامیده شد که اولین سیستم از بسیاری سیستم های فروخته شد اکرون بود . بهرحال ویلسون کار خودش را به همانجا در سال۱۹۸۱ ختم نکرد و زبان برنامه نویسی Acorn Atom’s BASICرا به اکرون پروتونAcorn Proton ارتقا داد . پروتون یک میکروکامپیوتر دیگر بود که قراردادی با بی بی سی بست .  در سال ۱۹۸۳ ویلسون یک سری دستورالعمل برای یکی از اولین پردازنده های ریسک طراحی کرد ، ماشین ریسک اکرون که شما آنرا به نام ARM می شناسید . او همچنین Acorn Replay  که یک معمار  ویدیویی برای ماشین های اکرون دارای ضمیمه هایOS  برای دستیابی ویدیویی مثل کودک ها و ویدیو های فریم بالا بهینه هستند را طراحی کرد .

۷- کارلا منینسکی

 

 کارلا منینسکی

کارلا منینسکی

 

وقتی کارلا منینسکی در اوایل دهه ۱۹۸۰ بعنوان طراح بازی برای کنسول های آتاری ۲۶۰۰ استخدام شد ، او یکی از ۲ زن مهندس شاغل در آتاری بود . دیگری کارول شاو بود . طی زمان فعالیت در آتاری ، منینسکی  مسئول ارتقای Indy 500   سال ۱۹۷۷ ، Star Raiders سال ۱۹۷۹ و Dodge ‘Em ( برنده جایزه بازی های سال ۱۹۸۰ ) بود .  Call of Duty , نبود اما این بازی رانندگی ( که شامل کنترل یک ماشین مسابقه ای در یک مسیر چهار بانده و جمع کردن نقطه ها برای پیشرفت در مراحل بازی بود ) بعنوان دوران طلایی شروع بازی های کامپیوتری به حساب می آید . منینسکی که در  Warlords های چند بازیکنه هم کار کرده بود، هم اکنون نماینده ماللکیت فکری است .

 

6- روبرتا ویلیامز

 

روبرتا ویلیامز

روبرتا ویلیامز

 

بیشترین معروفیت او بخاطر سری بازی های ویدیویی King’s Quest است ، سری ای که بعنوان اولین بازی های ماجراجویانه به حساب می آید . ویلیامز همراه همسرش “کن”  افراد بزرگی در بازی های گرافیکی ماجراجویانه دهه های هشتاد و نود به حساب می آمدند . ویلیامز بازی هایی برای Sierra ، Colonel’s Bequest ، Mixed-Up Mother Goose و ““Phantasmagoria که طبق گفته خودش بازی مورد علاقه اش بود فراهم کرد . روبرتا توسط همسرش کن با بازی های ماجراجویانه ای که توسط دان وودز نوشته شده بودند وارد دنیای بازی شد . اینکه بگوییم روبرتا دست داشت شاید دست کم گرفتن باشد ، باید بگوییم روبرتا عاشق این بود که متوجه شد بازی های نوشته شده و عزیز او همراه با ترکیب گرافیک ها زیباتر از پیش هم می شدند . در نهایت با طراحی بازی ای ماجراجویانه به نام Mystery House ، ویلیامزها به فکر یک سیستم آنلاین افتادند، که Sierra On-Line شد ( هم اکنون متعلق به  Activision Blizzard است ) و این امر آنها را به شخصیت های برتر دسته بازی های گرافیکی ماجراجویانه تبدیل کرد .

۵- کارول شاو

 

کارول شاو

کارول شاو

 

گفته می شود خانم شاو ، لقب و افتخار اولین زن طراح بازی های ویدویی را دارد . او ابتدا کارمند آتاری بود سپس به  Activision پیوست ، او در آنجا بازی معروف خود را به نام ” River Raid” را برنامه نویسی کرد که اغلب آنرا به “classic” می شناسند _ که در سال ۱۹۸۲ توسط Activision برای آتاری ۲۶۰۰ عرضه شد . شاو همچنین Tic Tac Toe سه بعدی را در سال ۱۹۷۹ ، Super Breakout را درسال ۱۹۷۸ و Happy Trails را در سال ۱۹۸۴ به ارمغان آورد . او همچنین  بطور گسترده روی راهنمای مرجع آتاری و پولو کار کرد . علاوه بر تاسیس بازی ، بازی هایی به اعتبار او تا سال ۲۰۰۶  با استفاده از الگوریتم برای ایجاد سری  بازی های RR غیر رندوم استفاده کرد .  بنابر امکانات ، ماشین در زمان تولید رم ۱۲۸ بایتی داشت .

۴- رادیا پرل من

 

رادیا پرل من

رادیا پرل من

 

از او اغلب بعنوان  مادر اینترنت یاد می شود، او یک طراح نرم افزار و مهندس شبکه بود که بیشتر بخاطر اختراعپروتکل درخت پوشاspanning-tree protocolشهرت دارد .  پرل من که درخت پوشا را زمانی که برای شرکت تجهیزات دیجیتال کار می کرد گسترش داد ، درجهکارشناسی و کارشناسی ارشد ریاضیات و پی اچ دی در علوم کامپیوتر از MIT دریافت کرد . همانطور که می دانید مهارت هایی که دخترها را دیوانه می کند.  درخت پوشا  یک پروتکل شبکه ای است که یکتوپولوژی بدون حلقه loop-free topology  را برای شبکه محلی متصل اترنت- که برای اجرای اتصال های شبکه اساسی هستند به ارمغان می آورد . پرل من در زمینه های دیگری هم فعال بود – مهم تر از همه طراحی شبکه و استاندارد سازی مانند پروتکل هایlink-state- همچنین  TRILL که او برای اصلاح اشکالاتدرخت پوشا ابداع کرد . پرل من همچنین به پیشگام آموزش برنامه نویسی کامپیوتر به  بچه ها  برای گسترش TORTIS ، نسخه ای از زبان آموزشی روبوتیک ، LOGO شناخته می شود .  در حال حاضر او در استخدام Intel است ، بیش از ۵۰ امتیاز Sun را از آن خود کرده و نویسنده  کتاب هایی در مورد شبکه و امنیت شبکه نیز هست.

۳- جین بارتیک

 

جین بارتیک

جین بارتیک

 

بتی جین جنینگز :  بارتیک یکی از زنان گروه گمنام انیاک است که پیوسته از او یاد شده است. بعد از اخد تخصص ریاضیات از کالج معلمین ایالت شمال شرق میسوری ، او در سال ۱۹۴۵ از سوی دانشگاه پنسیلوانیا برای کار در تجهیزات نظامی ابردین پرووینگ گراندAberdeen Proving Ground دعوت شد .

در آنجا او با کی مک نالتی آشنا شد و تبدیل به یکی از اولین برنامه نویس های انیاک شد که در آن زمان برای محاسبه مسیر پرتاب گلوله استفاده می شد . وقتی آن تبدیل به یک برنامه ذخیره شده شد بارتیک هم به کار با انیاک ادامه داد . او همچنین بر روی کامپیوتر های بیناکBINAC و یونیواک UNIVAC I هم کار کرد . او ویراستار ناشرین آیربکAuerback Publishersشد و سرانجام برای دیتا دسیژن  Data Decisions ( که توسط انتشارات زیف-دیویس تاسیس شده بود) کار کرد و موزه ای هم به نام خودش در دانشگاه شمال شرق ایالت میسوری دارد .

 

2- گریس هاپر

 

 گریس هاپر

گریس هاپر

 

ای سربازان ، او دریاسالار هاپر است . دریاسالار هاپر ، نه تنها یکی از اولین برنامه نویسان زن و اولین زنی که مدرک پی اچ دی ریاضیات خود را از یل دریافت کرده بلکه اولین زنی بود که توانست به درجه دریاسالاری امریکا دست بیابد . علاوه بر اختراع اولین …..کامپیوتر در سال ۱۹۵۲ ، او با معرفی عبارات “باگ” و “دیباگ” بطور همگانی ، زبان برنامه نویسى براى کاربردهاى تجارى (کوبولCOBOL)  را گسترش داد – وقتی که او داشت شاپرکی را از داخل کامپیوتر برمی داشت ، تصمیم به خلق زبان فلوماتیکFLOW-MATIC برای کامپیوترهای یونیواک ۱ و یونیواک ۲  گرفت و  آمده که چنین گفت : ” تقاضای بخشش آسانتر از گرفتن اجازه است “. بنابراین او بدتر از آنچه شما تابحال بوده اید بوده است  .

۱- آدا لاولیس

 

آدا لاولیس

آدا لاولیس

 

علاوه بر داشتن یکی از تاثیر گذارترین اسامی در تاریخ ، دوشیزه آگوستا آدا کینگ ، کنتس لاولیس تنها فرزند قانونی شاعر بزرگ لرد بایرون و آنه ایزابل میلبانک ، ریاضیدان ای است که به “پرنسس متوازی الاضلاع ” مشهور است. آدا ریاضی و علوم را آموخت تا مبادا تسلیم ” گرایشات مخاطره آمیز شاعری ” شود . از دست دادن ادبیات تبدیل شد به دستاوردهای تکنولوژی وقتی که در سال ۱۸۴۳ او یادداشت های لوییجی منابره را در مورد موتور تحلیلی  چارلز ببج ترجمه کرد.

 

 

یادداشت های او که بعنوان اولین الگوریتمی که باید توسط ماشین پردازش شوند به حساب می آیند ، آدا را به اولین برنامه نویس کامپیوتر تبدیل کرد . یادداشت ها کاملا در مورد چگونگی استفاده از متدولوژی از موتور تحلیلی ببج برای محاسبه توالی اعداد برنولی بودند که به درستی اجرا می شدند و اگر ساخته می شدند خود یک موتور بودند می باشد. علاوه بر داشتن روز اوday و جایزه اش  award ، نام او نیز توسط  دی .او.دی D.O.Dاستفاده می شود .  آدا نامی است که وزارت دفاع در سال ۱۹۸۰ آنرا به زبان کامپیوتر خود داده است .امروزه لاوولیس  درمحافل زنانه هم به این روز شناخته شده است – تی شرت ای هم با این نام وجو دارد.

 

دسته بندی : اخبار فناوری
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 4203 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 14 مارس 2013
نظرات در مورد » “ ۱۵ نفر از مهمترین زنان تاریخ تکنولوژی ”
  1. علی گفت:

    سلام دوست عزیزعالی بود

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی