چگونه از افرادی که آلزایمر دارن نگهداری کنیم ؟

 

نحوه مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر به شدت علائم و میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. زیرا این فاکتورها بر نوع همکاری با بیمار و خدمات مورد نیاز او و خانواده‌اش تأثیرگذار است. نکته قابل توجه هنگام ارائه خدمات این است که بیمار قادر نیست مهارت‌های از دست رفته‌اش را بازیابی کند. در این بیماری مدیریت مناسب بیماری و علائم آن شرایط زندگی را برای بیماران آلزایمری و خانواده او آسان‌تر می‌کند. بدین‌منظور باید نکات زیر را مدنظر قرار داد. انجام فعالیت‌های فیزیکی، تغذیه مناسب، حفظ سلامت عمـومــی و حضـــور در فعالیت‌های اجتماعی برای بیماران آلزایمری از اهمیت خاصی برخوردار است. 
برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های روزانه بیمار، به کسب احساس موفقیت، معنی بخشیدن به زندگی و شکل‌گیری ساختار مناسب آن کمک می‌کند. از این‌رو باید برنامه‌ای تنظیم شود که بیمار بتواند به مرور با آن آشنا شود. 
زمان مناسب برای انجام فعالیت‌های این بیماران باید باتوجه به زمانی از شبانه‌روز که کارآیی بیمار بالاست، انتخاب شود. 
از آنجایی که این بیماران تا حدی عملکرد طبیعی خود را از دست داد‌ه‌اند، فعالیت‌ها و امکانات زندگی آنها باید به‌گونه‌ای باشد که امکان مشارکت حداکثر بیمار در برنامه‌ها فراهم شود. 
بیمار باید با فعالیت‌ها آشنایی داشته باشد تا انجام آنها برای او آسان باشد. علاوه بر این در صورتی که بیمار باید فعالیت جدیدی را فرابگیرد، دستورالعمل‌ها باید در نهایت سادگی برای او بیان شوند. 
اطرافیان باید به بیمار اجازه دهند تا درحد توانش برای تکمیل کارها و فعالیت‌های روزمره و یا هر کاری که بیمار قصد انجام آنها را دارد، تلاش کند حتی اگر اطرافیان ناچار شوند که آن فعالیت را دوباره از سر بگیرند. 
نوشتن راهنمایی‌های مورد نیاز بیمار و نصب آنها در محل مناسب به بیمار کمک می‌کند تا از اشتباهات دور شود برای مثال باید محتویات کشوها، کمد و … را روی برچسب نوشت و روی در کمد یا کشو چسباند زیرا با این اقدام بیمار اشیا را در محل مناسب قرار خواهد داد. 
اشیایی که ممکن است برای بیمار ایجاد خطر کند، باید از دسترس او دور شوند. برای مثال سوئیچ ماشین، چوب کبریت و… باید در جایی مخفی شوند. علاوه بر این باید حتی‌الامکان محیط زندگی بیمار به جایی ایمن تبدیل شود.

دسته بندی : پزشکی و سلامت
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 1672 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 1 مارس 2013

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی