پس از  تحقیقات علمی بی شمار و شکوفایی علمی همچنان در حال کشف نکاتی تازه درباره بدن خود هستیم که پیش از این از وجود آنها بی خبر بوده ایم.می توان گفت در حال حاضر با وجود پیشرفت های شگرف علمی بشر بدن خود را هنوز به طور کامل نشناخته است.یکی از نکاتی که اخیرا دانشمندان بدان پی برده اند وجود صدها باکتری در ناف انسان است.باکتری هایی که بعضا ناشناخته بودند و گونه کاملا جدیدی در نوع خود محسوب می شدند.

به تازگی گروهی از دانشمندان بعد از تحقیقات وسیعی که روی “ناف” انجام دادند پی بردند که ۱۴۰۰ سویه باکتری مختلف در این بخش از شکم انسان زندگی می کنند.از این تعداد ۶۶۲ عدد از آنها قبلا شناسایی نشده بودند و ممکن است گونه های کاملا منحصر به فردی باشند.در این پژوهش محققان میکروبیولوژیست دانشگاه کارولینای شمالی از محتویات ناف ۹۵ داوطلب نمونه برداری کردند.نتایجی که بدست آمد شاید شما را کاملا متقاعد کند که در نوبت بعدی استحمام به نظافت این بخش از بدن خود توجه بیشتری معطوف کنید.

 وجود صدها باکتری ناشناخته در ناف

 

بخش عمده ای از این باکتری ها یعنی قریب به ۸۰% آنان از باکتری های تقریبا رایج بودند که اصولا بی خطر بوده و روی پوست زندگی می کنند.  اما تعداد و تنوع باکتری های در نمونه های داوطلبان رابطه مستقیمی با میزان نظافت و رسیدگی ایشان به این بخش داشته است.به طور مثال در نمونه یکی از داوطلبان به خاطر عادت نظافت ایشان هیچ کلونی باکتری یافت نشده بود. در مقابل ۵۳ نوع مختلف باکتری در نمونه داوطلب دیگری پیدا شد که بعضی از آنها مبدا واقعا تعجب آوری داشتند.یکی از این باکتری ها گونه ماریموناس -Marimonas- بود که فقط در اقیانوس یافت می شد.در موردی دیگر کشف گونه باکتری Georgenia در نمونه ها برای دانشمندان بسیار تعجب آور بود زیرا قبلا این گونه تنها به صورت زنده در خاک های ژاپن یافت شده بود.

تیم تحقیق از داوطلبان خواسته بودند که تکه کتان بلندی را به درون ناف خود برسانند و سه بار بچرخانند.تکه های کتان در محفظه های ویژه نگه داری می شدند تا باکتری ها در محیط آزمایشگاه رشد کنند.بعد از این دی ان ای آنها برای تحقیق و مقایسه با باکتری های شناخته شده استخراج گردید.

دانشمندان هدف خود را در سایتشان چنین درج کردند : ” [ناف] چیزی است که هرکسی دارد و چیزی است که ما را به گذشته مان وصل می کند. ما توجه زیادی به آن در زندگی روزانه مان نداریم و معمولا افراد کمی هستند که به نظافت مرتب این بخش می پردازند. که این برای رشد و زندگی باکتری های مختلف بسیار عالی است. “  به عقیده آنان این تحقیق بزرگترین پژوهشی بود که تا به امروز در مورد ناف انجام گرفته است .
 

دسته بندی : پزشکی و سلامت
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 2208 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 9 می 2012

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی