شركت خودروسازي تويوتا، طرحي جالب را ارايه كرده و با همكاري مركز ايستيتوتو يورو پئوي تورين (IED) تيمي متشكل از تعدادي دانشجوي كارشناسي طراحي خودرو تشكيل داده و از آنها خواسته تا مدل هيبريدي تويوتا پريوس را براي سال‌هاي 2010 تا 2015 طراحي كنند.

به گزارش سه نسل به نقل از قاصد، وظيفه دانشجويان در طرح تويوتا اين بوده كه مدل  مفهومي تويوتا پريوس را به گونه‌اي طراحي كنند كه ضمن تاكيد بر تكنولوژي‌هاي برتر، ويژگي‌هاي احساسي و ديگر ويژگي‌هاي بازار اروپا و جهان را به خوبي نشان دهند كه در اين گزارش به شرح 10 طرح برتر مي‌پردازيم:

1 – آبشار (Waterfall)
طراحان: دنيس براگا و آندره موسلين

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

 

مفهومي آبشار بر قدرت و قاطعيت تاكيد دارد و از ساختار و طراحي زيبا و قدرتمندي برخوردار است. در طراحي اين خودرو سعي شده ارتباط اجزاي آن با طبيعت به خوبي نشان داده شود. با نگاه به اين خودرو تصور مي‌كنيد كه در حال بالا رفتن است، همان‌طور كه گياه سر از خاك بيرون مي‌آورد. ارتباط طراحي بيرون و درون آن نيز به خوبي حفظ شده است. به اعتقاد طراحان مفهومي آبشار در اين خودرو سعي شده سادگي و تكنولوژي در كنار يكديگر استفاده شود.

2 – آنتي (Antei)
طراحان: جرج گومز و فرناندو اوكانا

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

مفهومي آنتي براي دنيايي طراحي شده كه در آن جامعه مسووليت زيان‌هاي اكولوژيك گذشته تاريخ جهان را پذيرفته و به گونه‌اي طراحي شده كه انسان را به فكر در خصوص رفتار با زمين وامي‌دارد.در طراحي اين مفهومي موضوع شفافيت بسيار حائز اهميت بوده و در فرايند طراحي آن رسيدن به همزيستي كامل ميان تكنولوژي‌هاي برتر و ويژگي دوستدار محيط‌زيست‌بودن خودروهاي هيبريدي در دستور كار قرار گرفته است. آنتي به معني تعادل است و اهداف توليد اين مفهومي را به خوبي نشان مي‌دهد.

3 – اسب نر (Stallion)
طراحان: ادواردو اوليوارز رويزولاسكو و پاتريك هور

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

مفهومي اسب نر براي رده سني 30 تا 40 سال طراحي شده و هدف از آن شناسايي خانواده‌هايي بوده كه صاحب يك يا دو فرزند بوده و تمايل دارند تا خودرويي داشته باشند كه به رغم ارزان‌بودن كارايي بالايي داشته باشد. در طراحي اين مفهومي از اسب نر الهام گرفته شده و تلاش شده تا ويژگي‌هاي احساس، هيجان، تعامل و قدرت به خوبي نشان داده شود. شكل اسب در حال دويدن به بدنه اين مفهومي منتقل شده و پويايي و جذابيت را در آن به وجود آورده است.

4 – H.A.L.O ه ( Hybrid Advance Line)
طراحان: مايكل دكونچيني و فابريزيو سالرنو

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

اين مفهومي به عنوان يك وسيله نقليه هيبريدي معرفي شده كه نشان‌دهنده نسل‌هاي آينده وسايل نقليه جاده‌اي است. H.A.L.O ظاهر بسيار زيبايي داشته و در طراحي آن ابهام و پيچيدگي به چشم مي‌خورد. گفته شده كه اين خودرو قادر است سرنشينان را به اين نتيجه برساند كه در حال رانندگي در فضا هستند. فلسفه اصلي در طراحي اين مفهومي اين بوده است: من هر چه را كه دلم بخواهد مي‌بينم، اما تنها چيزهايي را كه نياز است نشان مي‌دهم.موتور اين خودرو قابل رويت بوده و از پيچيدگي كمي برخوردار است.

5 – فورما (Forma)
طراحان: ماركو سراتو، انريكو رموليف و دانيلو توستي

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

مفهومي فورما از جمله 10 طرحي است كه براي تويوتا پريوس طي سال‌هاي 2010 تا 2015 آماده شده و هدف از آن نشان‌دادن ويژگي‌ احساسي پريوس بوده است. فورما از اجزاي اساسي و ساده‌اي تشكيل شده و تكنولوژي پاك مهمترين ويژگي آن است. اين خودرو از جمله طرح‌هايي بوده كه توجهات زيادي را به خود جلب كرده زيرا بهترين راهكارها را براي ساخت تويوتا پريوس در مدت فوق ارايه كرده است.

 

6 – بي‌سايد (B- Side)
طراحان: فلاويو مازرا، ريكارد و تيبوني و انريكوورسلی

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

الهام طراحان بي‌سايد براي انجام پروژه‌ خود ايستگاه ناپل ايتاليا بوده كه توسط معمار برجسته ايتاليايي به نام زاها حديد معماري شده است.اين مفهومي از احساس دروني فردي دوستدار محيط‌زيست حرف مي‌زند و اعتقاد بر اين است كه براي درك آن بايد در نزديكي خودرو باشيد. تنها در بي‌سايد در سمت چپ آن به‌گونه‌اي طراحي شده كه دسترسي راننده به داخل خودرو به راحتي امكان‌پذير است. در همين حال در كشويي اين مفهومي دسترسي به بخش عقب و سمت راست خودرو را راحت كرده است.

 

7 – كلين آميك (Clean Amic)
طراحان: گيلامه بومبنگر، كارملو گيانوند

 

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

 

شعار اصلي در طراحي اين مفهومي «پاكي و ديناميكي» بوده است و تمام تلاش طراحان اين بوده كه دو ويژگي دوستدار محيط زيست‌بودن و ديناميك‌بودن در يك خودرو جمع شود. تصوير طبيعت همچون آب جاري، حركت برگ‌ها و قدرت و ابهت صخره‌ها با يكديگر ادغام شده و در طراحي اين خودرو از آن الهام گرفته شده است. ارتباط طبيعت و انسان نيز از ديگر نكاتي بوده كه در فرايند طراحي مفهومي كلين آميك به آن توجه ويژه‌اي شده است.

 

8 –  اموشن 2016 (Emotion 2016)
طراحان: استفانو پاپئو، فابيو فورنريس و كيشي يوشيكاوا

 

 

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 

 

طراحي بيروني مفهومي پريوس اموشن شامل ورقه‌هاي فلزي است كه با هنر اصيل ژاپني درهم آميخته شده است. گفته شده كه در طراحي سطح شيشه‌اي عظيم آن از كيمونو الهام گرفته شده است: اين مفهومي به گونه‌اي طراحي شده كه در سال 2016 براي يك راننده 40 ساله خودرو بسيار مناسبي باشد. گرچه ارتفاع اين خودرو از زمين تنها 1400 ميليمتر است اما طراحي آن به نحوي است كه در رديف جلوي آن سه نفر به راحتي مي‌توانند بنشينند، اين در حالي است كه رديف پشتي آن گنجايش تنها دو سرنشين را دارد. موتور احتراقي مفهومي اموشن 2016 در بخش پشتي آن قرار دارد و قدرت مناسب براي حركت آن را توليد مي‌كند.

9-سلول

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس

 
هدف از طراحي مفهومي پريوس سلول فراتر رفتن از ماهيت كنوني تويوتا پريوس بوده است. مفهومي سلول از امكانات بسيار و زيبايي خاصي برخوردار بوده و خودرو جمع‌وجوري است كه با طبيعت عجين شده است.تقريباً مفهومي سلول به طور كامل از شيشه ساخته شده است. با نشستن درون اين خودرو خود را در حال حركت در فضاي بيرون مي‌بينيد به گونه‌اي كه احساس مي‌كنيد هيچ چيز بين شما و فضاي بيروني وجود ندارد.چراغ‌هاي خودرو زيبايي خاصي به آن داده و بر ماهيت پاك و دوستدار محيط‌زيست آن تاكيد مي‌كند.

منبع : 3 نسل

 

 

 

 

 

 

دسته بندی : ماشین
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 6018 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 7 مارس 2013
۲ نظر برای “ نسل آینده خودروهای تویوتا +عکس ”
  1. کریم گفت:

    طرح ها جالبه ولی چقدر به ایمنی ماشین فکر کرده اند

  2. ماریا گفت:

    خیلی ببخشیدا آقای کریم….اما الان شما میخواید به این شرکت جهانی یاد بدید که چه طور باید ماشیناشونو طراحی و تولید کنن!!!!!!

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی