شهر اسلو، کوبه، کپنهاگ، آدلاید، مینیاپولیس، ولینگتون، هلسینکی، اتاوا، هونولولو و کالگری دارای بهترین آب و هوای جهان و پاکیزه‌ترین شهرهای چهان در سال ۲۰۱۱ انتخاب شده‌اند.

شهر مکان زندگی انسانها بویژه از دوران صنعتی شدن تا زمان کنونی است و به علت فعالیت انسانها مستعد آلودگی و تخریب؛ اما با این وجود چگونه می توان از شهرهای تمیز سخن گفت و معیارهای پاکیزگی و آلودگی شهرها چیست؟ وجود رقابتی سنتی میان استرالیا و ایرلند یرای ارائه پاکیزه ترین شهرهای دنیا، هر ساله لیستی از ۱۰ شهر پاکیزه و تمیز دنیا ارائه با توجه به پاکیزگی میادین و مکانهای عمومی شهری ارئه می شود.
 
نقل از شبکه خبری CNBC، وجود هوای پاکیزه و دسترسی به آب سالم نوشیدنی نیز از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب این شهرهاست.
 
 
1- اسلو، نروژ

اسلو پایتخت کشور فنلاند است. در این شهر و حومه آن هیچ کارخانه صنعتی وجود ندارد. هیچ گونه ذرات آلودگی خاصی در هوای این شهر مشاهده نمی شود و سیستم دفع زباله و فاضلاب آن بسیار پیشرفته و مکانیزه است. مدیریت آلودگی شهری اسلو سالها به عنوان الگو مدیریت برتر شهری معرفی می شود.

 

2- کوبه، ژاپن
 
 
شهر کوبه در ژاپن در بسیاری از فاکتورهای مناسب زندگی شهری مانند میزان طول عمر و میزان باسواد مقام خوبی دارد. این شهر به خاطر وجود ریزش منظم باران دارای هوای بسیار خوب است و سیستم عالی جاده های شهری امکان ایجاد ترافیک و آلودگی ناشی از آن را نمی‌دهد.
 
3- کپنهاگ ، دانمارک
 
کپنهاگ پایتخت دانمارک به مدت ۱۵ سال دارنده مقام اول پاکیزه ترین شهر جهان را داشت و امروز نیز در رده یکی از تمیزترین شهرهای دنیاست. تمام خودروهای شهری مجبور به استفاده از فیلترهای مخصوص و اضافی برای اگزوز ماشین هستند و به عنوان شهر الگوی اتحادیه اروپا از آن نام برده می شود.
 
 
4- آدلاید، استرالیا
 
شهر آدلاید استرالیا چند سالی است که جایگاه خود را در بهترین های دنیا حفظ کرده است. سیستم بهینه و پیشرفته دفع زباله ها و استفاده مجدد از آنها در این شهر مثال زدنی است.
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 713 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 9 آگوست 2011

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی