مایکروسافت در اقدامی عجیب در نظر دارد تمام شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های آندرویدی را به دزدی حق اختراع محکوم کرده و از آنها غرامت دریافت کند. این شرکت تمایل دارد اچ تی سی و سامسونگ را به ترتیب به پرداخت غرامت و حق اختراع ۵ و ۱۵ دلار به ازای هر گوشی فروخته شده محکوم کند.

به‌گزارش بتانیوز، در صورتی که دادگاه رای موافق را برای مایکروسافت صادر نکند، احتمالا این شرکت برای همیشه ماجرای حق اختراع و مطالبه این حقوق را فراموش خواهد کرد.

در حال حاضر، بی‌اعتبار کردن یک اختراع استانداردی بلندپروازانه دارد که مایکروسافت در نظر دارد از آن به‌عنوان شاهد و گواه استفاده کند. در صورتی که دادگاه به‌نفع مایکروسافت رای دهد، این استاندارد کاهش پیدا می‌کند و این باعث می‌شود مایکروسافت ساده‌تر بتواند حقوق اختراع را بی‌اعتبار کند و برای کسانی که صاحب آن حقوق هستند، دفاع و اثبات دشوار خواهد شد.

مایکروسافت شرکتی است که مدت زمان زیادی تحت حمله دزدان حق اختراع یا به‌اصطلاح Patent Trolls (شرکت‌هایی که با شکایت به دادگاه شرکت‌های غول‌پیکر را وادار به پرداخت غرامت‌های سنگین می‌کنند) بوده است، اما اینکه این شرکت خود اکنون دست به شکایت علیه دیگران بزند، جالب به‌نظر می‌رسد. اچ‌تی‌سی و سامسونگ پیش از آنکه حتی یک گوشی آندرویدی عرضه کنند، از شرکای مایکروسافت در ویندوز موبایل به‌شمار می‌رفتند. هر دوی این شرکت‌ها حتی ویندوز فون۷ – آخرین سیستم عامل موبایل مایکروسافت – را نیز عرضه می‌کنند، اما درآمد اصلی آنها از راه فروش گوشی‌های آندرویدی است.

جالب است که این اقدام تقریبا ۲۰ سال پیش در این شرکت رخ داده بود. مایکروسافت شرکت‌های تولیدکننده PC را وادار کرده بود، بدون آنکه ویندوزی بخرند، هزینه مجوز ویندوز را پرداخت کنند. شرکت‌های Compaq یا Dell می‌توانستند هر سیستم عامل دیگری که تمایل دارند بفروشند، اما مایکروسافت هزینه ویندوز را از همان دستگاه‌ها نیز دریافت می‌کرد. همین اقدامات مایکروسافت بود که باعث شد گرفتار ماجرای آنتی‌تراست شود.

طبق اعلام موسسه IDC، آندروید و ویندوز فون در سال ۲۰۱۵ به رده اول و دوم محبوب‌ترین سیستم‌های عامل دنیا بدل خواهند شد. این موسسه همچنین پیش‌بینی کرده است که ۱میلیارد تلفن همراه در آن سال عرضه خواهد شد که با حساب و احتمالات ساده، مایکروسافت ۶۴۱ میلیون گوشی تلفن همراه با هزینه مجوز به فروش خواهد رساند. اگر مایکروسافت بتواند از این شرکت‌ها غرامت دریافت کند، در این صورت ۴/۶ میلیارد دلار بدست خواهد آورد.

 

منبع : روزنامه جام جم

گردآوری شده توسط : پاتوق سرا

 

نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 675 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 25 جولای 2011

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی