علت خونریزی هنگام باردای چیست ؟

 

خونـریـزی در بارداری نشـانـه چـیـسـت؟

قطع عادت ماهیانه یا تاخیر در وقوع آن، مهم‌ترین علامت برای تشخیص بارداری است…
 همان‌طور که می‌دانید با لانه‌گزینی جنین در دیواره رحم و آزاد شدن هورمون HCG، خون‌ریزی‌های ماهیانه دیگر غیرممکن است اما برخی از زنان ادعا می‌کنند در دوران بارداری‌شان به ویژه در اوایل آن، خون‌ریزی‌های عادت ماهیانه نیز داشته و بارداری را همراه با عادت ماهیانه تجربه کرده‌اند. این ادعا چقدر صحت دارد؟ دکتر زهرا صدیق‌، رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت به پرسش‌های ما پاسخ داده‌اند.

سلامت: خانم دکتر! آیا امکان دارد خانمی باردار باشد ولی عادت ماهیانه‌اش هم ادامه داشته باشد؟
خون‌ریزی در بارداری یکی از شایع‌ترین علایمی است که مادر باردار را وادار به مراجعه به پزشک می‌کند اما نکته قابل‌توجه این است که هرگونه خون‌ریزی در دوران بارداری علامت خطر تلقی می‌شود و شخص باید به پزشک مراجعه کند. این تفکر که قاعدگی هنگام بارداری طبیعی است و در برخی از زنان اتفاق می‌افتد، عامیانه و غیرعلمی است و باید به آن به عنوان یک علامت غیرطبیعی و اعلام خطر نگاه کرد.

سلامت: اگر این خون‌ریزی‌ها اوایل بارداری اتفاق بیفتد، باز هم خطرناک است؟
شایع‌ترین عامل خون‌ریزی در ۳ ماهه اول بارداری، شرایط تهدید به سقط است. بر اساس اینکه سیر خون‌ریزی پیش‌رونده باشد یا خیر، اقدامات درمانی متفاوتی برای زن باردار انجام می‌شود. در مواردی که خون‌ریزی کم و بدون علامت دیگری باشد، با مراقبت‌های لازم کنترل می‌شود اما باید به خاطر داشت این خون‌ریزی‌ها می‌توانند نشان‌دهنده خطرهای جدی مانند سقط ناقص، بارداری خارج از رحم، مول (بچه‌ خوره)، سقط‌های فراموش شده و… در سه ماه اول بارداری باشند.

سلامت: آیا امکان دارد خون‌ریزی‌ای مانند خون‌ریزی عادت ماهیانه در ۳ ماهه دوم و سوم بارداری رخ دهد؟

همان‌طور که گفتم، این خون‌ریزی در هر زمان از بارداری علامت خطر است. در ۳ ماهه دوم و سوم نیز شایع‌ترین علت‌های خون‌ریزی، جفت سه راهی و کنده شدن زودرس جفت و حتی اولین علامت وقوع زایمان‌های زودرس هستند که باید جدی گرفته شوند.

سلامت: برخی از خانم‌ها ادعا می‌کنند در زمان بارداری، درست در موعد عادت ماهیانه، خون‌ریزی داشته‌اند. با توجه به مطالبی که توضیح دادید، چطور ممکن است؟
هر خون‌ریزی را نمی‌توان عادت ماهیانه نامید. در هر صورت خون‌ریزی در دوران بارداری یک زنگ خطر است گاهی شروع خون‌ریزی همزمان با زمان عادت ماهیانه است وگرنه وقوع عادت ماهیانه و بارداری به طور همزمان ممکن نیست.

هرگونه خون‌ریزی‌‌ای در زمان بارداری همواره به عنوان عامل خطر در افزایش مرگ و میر مادر نوزاد قابل‌توجه است.

سلامت: چه زنانی بیشتر در معرض خون‌ریزی در زمان بارداری هستند؟
احتمال وقوع این خون‌ریزی‌ها در مادرانی که سابقه خون‌ریزی در بارداری‌های قبلی را داشته‌اند، در بارداری‌های بعدی بیشتر است. بهتر است سریعا به پزشک خود مراجعه کند تا از وقوع خطرات بعدی مانند سقط و… جلوگیری شود.

 

دسته بندی : پزشکی و سلامت
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 7851 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 9 می 2012
۲ نظر برای “ علت خونریزی هنگام باردای چیست ؟ ”
  1. شهره گفت:

    سلام خوب بود از مطالب شما بیشتر در مورد با کارشناس خانم و مامایی صحبت شود ممنون

  2. شادي گفت:

    والا بلا مي دونيم خطرناك . اما علتشو بگين

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی