راه کارهاری ساده برای کنار گذاشتن عادت های همیشگی

 

اینکه ترک عادت موجب مرض است دلیل نمی شود که عادت های بد را ترک نکنیم. مرضی که از ترک عادت های بد حاصل می شود از مرض ترک آنها بدتر و مخرب تر است. چه بسا عادت های بدکه زندگی شخصی را به ورطه نابودی کشانده و چه بسیار ترک عادت ها که میمون ومبارکند.

همه ما در رفتارهای روزمره و حتی فکرواحساسمان عادت های ناخوشایند می یابیم وشاید دلمان بخواهد ترکشان کنیم ولی نتوانیم. این عادت می تواند هر چیزی باشد.از عادت به یک رفتار خاص در موقعیتی خاص برای مثال قهر کردن هنگام شنیدن انتقادی درباره رفتار یا گفتار تا عادت به شب بیداری، پرخاشگری، ناسزاگویی، تکبرورزیدن یا حتی سیگارو مواد مخدر.عادت ها همان طور که ازنامشان پیداست تکرارمی شوند و عادت بدی که مدام تکرار شود انصافاّ آزار دهنده است.

[بسیاری ازعادت های بد را نه تنهاخودمان دوست داریم ترک کنیم بلکه اطرافیانمان نیزازما چنین انتظاری دارندواگر بشنوند قصد ترکشان را داریم خوشحال می شوند و تشویق مان می کنند.]

۱-مرحله اول اراده است

روان شناسان این مرحله را خودآگاهی می نامند. به این معنا که فرد عادت بدش را بشناسد و بفهمد که این عادت چه آسیب هایی برای وی یا اطرافیانش به وجود می آورد. در نهایت وی به درستی درک می کند که اصلا چرا باید این عادت را ترک کند وچه ضرورتی برای رها شدن از آن وجود دارد.
حتما شنیده اید که وقتی به کسی می گویند فلان عادت را ترک کن پاسخ می دهد برای چه باید این کار را بکنم! معلوم است کسی که از سیگارکشیدن لذت می برد و ضرری برای این کار متصور نیست آن را ترک نخواهد کرد.

۲- دلایل بروز عادت بد را بشناسید

هر عادتی از یک جایی شروع شده واستمرار یافته است.هم شروع و هم استمرار عادت دلایلی دارد. ممکن است این دلایل منطقی هم به نظر برسید. برای مثال ناسزاگوها با تخلیه درونی خود انرژی منفی آزاد می کنند. اما آزاد کردن انرژی راه های دیگری هم داردو نباید به بهانه دلایل مقبول کاری ناپسند را دنبال کرد. دیگر اینکه شناسایی دلایل یک رفتار،ممکن است بی اساس بودن آن را اثبات کند.

۳- تصمیم بگیرید

تصمیم گیری یک فرآیند ذهنی است و تصمیمی که زود و بدون پشتوانه گرفته شود زود هم نقض می شود. باید متقاعد شد که ترک عادت بد ضروری است و باید آن را ترک کرد و دشواری هایش را به جان خرید.

۴- الگوی مشخصی را دنبال کنید

اگر تصمیم دارید عادتی را به یک باره ترک کنید میان راه به ترک تدریجی نپردازید.[روش های متفاوتی برای ترک عادت ها وجود دارد که بهتر است بهترین آنها را برای خودتان بیابید. این روش باید متناسب بامیزان اراده شما باشد و از نظر ذهنی و روحی توانایی پیگیری آن را داشته باشید.] (جایگزینی وپرداختن به فعالیتی دیگر هنگامی که می خواهید عادت تان را ترک کنید و تغییر شرایطی که باعث تکرار آن می شود یا دوری از محیط هایی که بروز عادت بد را در پی دارد) از روش های شناخته شده ترک عادت هستند.

۵- آرامش خود را حفظ کنید

استرس و اضطراب نتیجه طبیعی ترک عادت است. به ویژه آنکه قرار باشد عادتی قوی و روزمره را ترک کنید. این همان چیزی است که به مرض ترک عادت! تعبیر شده است.

۶- پذیرای دشواری های احتمالی باشید

اگر ترک عادت سختی نداشت، این همه عادت بد نزد افراد قابل شناسایی نبود.

۷- به دیگران اطلاع دهید

اغلب مواقع اینکه دیگران از تصمیم شما برای ترک عادت خبر داشته باشند انگیزه ها و فرصت های بیشتری برای پیمودن مراحل ترک ایجاد می کند.

۸- خطا ها رانادیده بگیرید

اگرعادت بد را یک بار آگاهانه یا ناآگاهانه تکرار کردید از تصمیم خود منصرت نشوید. خطاها قابل چشم پوشی اند و هدف مهم ترازمسیراست.

۹- اگر شکست خوردید دوباره شروع کنید

یک بار نتوانستن دلیل نتوانستن نیست. حتی اگر چند بار شکست خوردید می توانید دوباره شروع کنید. برخی عادت ها نیز پس از مدتی که از ترک آنها می گذرد دوباره باز می گردند. خود را از این بازگشت که گاه پنهانی هم هست مراقبت کنید.

۱۰- مشورت کنید

منبع : نظام آباد
پیش و پس از شروع ترک عادت از مشاوره دیگران و افراد آگاه یا کسانی که تجربیاتی مانند شما داشته اند استفاده کنید. صحبت کردن درباره مشکلات روحی ناشی از ترک عادت به تحمل آنها کمک می کند. اجازه ندهید ترک عادت بد برایتان یک محرومیت تلقی شود، ضرورت و مزایای ترک عادت های ناپسند را همراره پیش چشم داشته باش.

دسته بندی : مسائل زناشویی
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 2083 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 19 مارس 2013

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی