تعلیق صدور قبوض چند میلیونی

 

مهر نوشت:

با تعلیق موقتی صدور قبوض چند میلیون تومانی گاز برای مشترکان خانگی، قبوض گاز با نرخهای جدید به دست مشترکان رسید.

پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و صدور قبوض چند میلیون تومانی گاز برای مشترکان خانگی، موجی از انتقادات توسط مردم و دستگاه‌های مختلف نسبت به صدور این صورت حسابها و افزایش چند برابری قیمت گاز مطرح شد.

با افزایش انتقادها نسبت به افزایش چند برابری قیمت گاز طبیعی، نمایندگان مردم در خانه ملت هم دست به کار شدند و با گنجاندن یک مصوبه در قانون بودجه سال ۱۳۹۰ مانع افزایش قیمت گاز طبیعی تا سقف ۲۰ درصد تا پایان اسفند ماه امسال شدند.

همزمان با صدور این مصوبه در بهارستان، با موافقت رئیس کابینه دولت مدت زمان ماههای سرد در محاسبه گازبهای مشترکان خانگی در تمامی اقلیم‌های پنج گانه بین ۳۰ تا ۴۵ روز افزایش یافت.

بر این اساس، مدت زمان محاسبه گازبهای مشترکان خانگی در ماههای سرد سال در اقلیمهای ۳، ۴ و ۵ تا ۱۵ اردیبهشت ماه و برای اقلیم های یک و دو تا پایان اردیبهشت ماه تغییر یافت.

با این تصمیم مشترکانی که در محدوده ۷۵ تا ۳۰۰ مترمکعب (اقلیم ۱ تا ۵) قرار داشته باشند در ماههای فروردین و اردیبهشت هر متر مکعب گازبها ۳۰۰ ریال محاسبه شده است.

پیگیری  از وزارت نفت نشان می دهد که با اجرای این دستور رئیس جمهور بار مالی قبوض گاز مشترکان خانگی به میزان قابل توجه ای نسبت به سه ماهه نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کاهش یافته است.

در استان تهران و البرز به عنوان پر مصرف ترین استانهای کشور میزان گازبهای ۸۹ درصد مشترکان خانگی ماهانه کمتر از ۱۱ هزار تومان، ۱۰ درصد مشترکان ماهانه بین ۱۱ تا کمتر از ۴۰ هزار تومان بوده است.

ضمن آنکه در آخرین صورت حساب گاز صادر شده کمتر از یک درصد گازبهای مشترکان خانگی با رقم مالی بیش از ۴۰ هزار تومان منتشر شده است به عبارت دیگر در اردیبهشت ماه امسال تنها یک درصد قبوض گاز صادر شده قرمز رنگ بوده و این در حالی است که تعداد قبوض سبز به مرز ۹۰ درصد افزایش یافته اند.

آمارهای رسمی نشان می دهد که اردیبهشت ماه امسال در کل کشور تنها دو درصد قبوض گاز صادر شده دارای بار مالی بیش از ۴۰ هزار تومان بوده است و بار مالی سایر قبضهای گاز کمتر از ۴۰ هزار تومان محاسبه و صادر شده است.

مصرف گاز ایران افزایش یافت

از ابتدای سالجاری به طور متوسط روزانه ۳۴۷ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در بخشهای خانگی، تجاری، صنایع عمده و نیروگاهها مصرف شده که مصرف این حامل انرژی با وجود اصلاح تعرفه ها در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است.

با وجود افزایش مصرف گاز در بخشهای مختلف اما مصرف این انرژی پاک در ساختمانها نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود یک درصد کاهش یافته است که پیش بینی می شود همزمان با فرا رسیدن ماههای گرم سال مصرف گاز طبیعی در این بخش با کاهش کمتری مواجه شود.

با وجود اصلاح تعرفه گازبهای بخشهای مختلف و افزایش قیمت گاز طبیعی، در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سالجاری در مجموع ۲۲ میلیارد و ۸۳۳ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در بخش‌های خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع مصرف شده که بیانگر متوسط مصرف روزانه ۳۶۸٫۳ میلیون متر مکعب گاز طبیعی در کشور است.

از این میزان حدود ۴۸ درصد آن معادل ۱۰ میلیارد و ۹۴۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی مصرف شده که از میانگین روزانه ۱۷۶٫۴ میلیون متر مکعب حکایت می‌کند.

 برای محاسبه گازبهای مشترکان خانگی در هفت ماهه نخست امسال ۱۲ دامنه مصرف تعریف شده است تاکید کرد: بر این اساس قیمت گاز از پله اول تا دوازدهم به ترتیب ۷۰، ۹۰، ۱۲۰، ۱۶۰، ۲۰۰، ۲۲۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۰۰، ۳۴۰ و ۳۵۰ تومان تعیین شده است.

دامنه مصرف گاز در پله یک را ماهانه ۴۵ متر مکعب، پله دوم ۴۶ تا ۹۵ متر مکعب، پله سوم ۹۶ تا ۱۴۵ متر مکعب، پله چهارم ۱۴۶ تا ۱۹۵ متر مکعب، پله پنجم ۱۹۶ تا ۲۴۵ متر مکعب، پله ششم ۲۴۶ تا ۲۹۵ متر مکعب، پله هفتم ۲۹۶ تا ۳۴۵ متر مکعب، پله هشتم ۳۴۶ تا ۳۹۵ متر مکعب، پله نهم ۳۹۶ تا ۴۴۵ متر مکعب، پله دهم ۴۴۶ تا ۴۹۵ متر مکعب، پله یازدهم ۴۹۶ تا ۵۴۵ متر مکعب و پله دوتزدهم را بالغ بر ۵۴۵ متر مکعب است.

دسته بندی : اخبار داغ روزانه
نویسنده : ناصری (مدیر)
آمار مطلب : 2363 بازدید
تاریخ ارسال مطلب : 5 ژوئن 2011

یک دیدگاه بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سایت هر روز آپدیت می شود. با عضویت در خبرنامه سایت، مطالب جدید هر روز به ایمیل شما فرستاده می شود. لطفا ایمیل خود را در فیلد پایین وارد نمایید...

راهنمای عضویت در خبرنامه (تصویری)

برای عضویت ایمیل خودتون رو وارد کنید

  • تبلیغات متنی
  • تبلیغات متنی